• Urzd
  Urząd Miejski w Tyszowcach
 • Swieto Niepodleglosci
  Uroczystości 100 - lecia Niepodległości
 • Odsloniecie Mogily
  Odsłonięcie mogiły z 1920 r.
 • Dozynki2018
  Dożynki Gminno-Parafialne Kazimierówka 2018
 • Mistrzowiewojewodztwa Lzs
  Mistrzostwa Województwa LZS - I miejsce reprezentacji z Gminy Tyszowce
 • Mistrzowiepowiatu Lzs
  Mistrzostwa Powiatu LZS - zwycięstwo reprezentacji z Gminy Tyszowce
 • Singer2018
  Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera - Tyszowce 2018
 • Fasola
  Międzynarodowe Święto Fasoli - Tyszowce 2018
 • Najazdwojow
  Śladami Chrobrego. Czerwień 1018 - 2018
 • Izbaotwarta
  Otwarcie Regionalnej Izby Pamięci
 • Tyszowce  Widok
  Tyszowce - widok z lotu ptaka
 • Szkola Podstawowa
  Budynek Szkoły Podstawowej w Tyszowcach
 • Grody
  Grody Czerwieńskie
 • Koci
  Kościół Parafialny

Inwestycje komunalne

W drodze po dotacje na inwestycje

Na zdjęciu plik pieniędzyGmina Tyszowce będzie się starać o dotację na budowę wodociągu i kanalizacji w kolejnym zewnętrznym źródle. Podczas sesji we wtorek 16 maja radni podjęli decyzję, która pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Na tę inwestycję chcemy pozyskać środki razem z Gminą Żwirki na Ukrainie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, ale na wypadek, gdyby była negatywna, szukamy pieniędzy w kolejnym źródle, czyli w PROW. Podczas wtorkowej sesji rada wpisała ten projekt do Wieloletniej Prognozy Finansowej, bo taki jest wymóg w naborze, który kończy się 22 maja - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając.

Miejscowy samorząd chce wybudować około 7 kilometrów kanalizacji i wymienić stary wodociąg. Szacuje się, że może to kosztować około 12 milionów złotych, z czego z PROW można otrzymać około 63 procent kosztów netto. Jeśli wniosek o przyznanie dotacje zostanie rozpatrzony pozytywnie inwestycja byłaby realizowana w latach 2018 - 2020.

Do WPF radni wpisali również przebudowę boiska przy Szkole Podstawowej w Tyszowcach, na którą można pozyskać dofinansowanie z ministerstwa sportu. Gmina chce wybudować bieżnię z miejscem do skoków w dal i rzutów kulą oraz przebudować trawiaste boisko, które będzie mieć 30 metrów szerokości i 60 metrów długości. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 650 tysięcy złotych. Z budżetu państwa samorząd może otrzymać maksymalnie połowę tej kwoty. W tym przypadku wniosek o przyznanie dofinansowania również czeka na rozpatrzenie. Jeśli zostanie zaakceptowany prace są planowane na 2018 rok.

Przed budową kanalizacji i wodociągu

Na zdjęciu rura wodociągowaGmina Tyszowce podpisała umowę z firmą, która opracuje dokumentację nowej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. O pieniądze na wykonanie robót miejscowy samorząd stara się wspólnie z zagranicznymi partnerami z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.

Wniosek o przyznanie dotacji jest złożony, ale jeszcze nie został oceniony. Zanim to nastąpi tyszowiecki samorząd chce jak najlepiej przygotować się do realizacji inwestycji.

Opracowanie dokumentacji będzie kosztować prawie 300 tysięcy złotych, a dokument ma być gotowy do 10 maja.

O dofinansowanie robót Gmina Tyszowce ubiega się razem z Gminą Żwirka na Ukrainie. Polska strona chce wybudować około 7 kilometrów kanalizacji i wymienić stary wodociąg, natomiast ukraińscy partnerzy planują budowę oczyszczalni ścieków i około 2 kilometrów sieci kanalizacyjnej.

Razem samorządy chcą wydać na ten cel prawie 1 milion 120 tysięcy, z czego dotacja może wynieść do 90 procent kosztów kwalifikowalnych.

Decyzje w sprawie podziału środków z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina mają być znane pod koniec kwietnia.